Když plavat, tak jen v čisté vodě
Pátek 17 března, 2023 |
V posledních dvou dekádách jdou bazény hodně na dračku. Jejich cena se totiž pořádně snížila. Řeč je samozřejmě hlavně o nadzemních modelech, které jsou vhodné nejen pro malé děti, ale i pro dospělé. Ti však mohou zapomenout, že by snad v takovém bazénu dokázali vygenerovat více než pár temp. Nadzemní druhy jsou totiž dost malé a pro plavání nepříliš vhodné. Jistým kompromisem je koupit si klasický zapuštěný bazén menších rozměrů a ten následně vybavit protiproudem. Ten je dostatečně silný, aby plavci dokázal vytvářet kvalitní protiproud, díky čemuž je možné si dobře zaplavat v podstatě i na místě. Protiproud je navíc možné pustit i na nízký chod, kdy působí jako vířivka.
Používání bazénu je rozhodně velmi příjemné, a je celkem jedno o jaký model se jedná. Jejich majitelé však musí dbát na to, aby byla voda dostatečně čistá. K tomu je možné využít celou řadu chemických látek.
Jaké jsou možnosti?
Asi tím nejznámějších chemickým prostředek pro udržování bazénové vody v čistotě je chlór. Jedná se o vysoce efektivní látku, která ve správné dávce dokáže udělat z plavání maximálně bezpečnou záležitost. Problém však je, že je chlór poněkud agresivnější, a proto může některé lidi dráždit na sliznicích, potažmo pokožce. Naštěstí se nejedná o jediný prostředek, jenž je možné využít. Velmi dobře fungují i přípravky na bázi aktivního kyslíku, které jsou pravda o něco dražší, avšak zcela nedráždivé. Samostatnou kapitolou je pak mořská sůl. Ta je sice levná, nicméně je potřeba ji navíc doplnit o solonizační jednotku. A ta už nějaké tisíce stojí. Bez ní je mořská sůl v bazénu zbytečná.
Ochránit vodu lze i jako, třeba pomocí solární plachty. Ta je levná, avšak vysoce účinná. Chrání hladinu před případnými nečistotami, které může přinést vítr. Také však zvládne zahřívat vodu v bazénu, když je slunečné počasí. Vzhledem k nízké ceně má skutečně velice zajímavé schopnosti.